تشخیص سیمان سفید از پودر سنگ | پودر سنگ و سیمان سفید چه تفاوتی دارند

اسید هیومیک پسته
اسید هیومیک برای پسته
2022-01-01
سولفات آهن برای گوجه فرنگی
کود سولفات آهن برای گوجه فرنگی
2022-01-25

تشخیص سیمان سفید از پودر سنگ | پودر سنگ و سیمان سفید چه تفاوتی دارند

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (2 رای, میانگین: 5,00 از 5)
Loading...
تشخیص سیمان سفید از پودر سنگ

پودر سنگ و سیمان سفید چه تفاوتی دارند

پودر سنگ و سیمان سفید دو ماده اولیه ساخت و ساز و از جمله مصالح ساختمانی مهم هستند که سالانه میلیون ها تن از آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. هر دو ماده به صورت عمومی از سنگ های معدنی رایج مثل سنگ آهک و سنگ کربنات کلسیم تولید می شوند. از نظر ظاهری ، پودر سنگ با سیمان سفید شباهت بسیار زیادی دارند. هر دو محصول حالت پودری و سفید رنگ داشته و در آب حل می شوند. از نظر کاربرد نیز ، پودر سنگ و سیمان سفید برای کاربرد زیادی از جمله تهیه ملات ، شفته ریزی ، تولید مصالح ساختمانی و درزگیری کاشی و سرامیک استفاده می شوند. در ادامه مطلب به روش تشخیص سیمان سفید از پودر سنگ می پردازیم.

ترکیب این دو ماده با هم ، بهترین ملات برای درزگیری کاشی و سرامیک است. از اختلاط سیمان سفید و پودر سنگ یک خمیر سفید رنگ و نسبتا مقاوم بدست می آید که می توان آن را برای درزگیری استفاده نمود. این ترکیب علاوه بر زیبایی نهایی کار ، مقاومت بسیار خوبی در مقابل نفوذ آب در محیط های مرطوب نظیر سرویس های بهداشتی دارد و همچنین بر خلاف چسب های درزگیری ، ضد باکتری و فعالیت های قارچی است.

 

پودر سنگ و سیمان سفید چه تفاوتی دارند

از نظر ساختاری ، پودر سنگ از کوبش سنگ های موجود در معادن ، بخصوص سنگ آهک ، کربنات کلسیم و سنگ مرمر بدست می آید. در حالی که سیمان از ترکیب پودر آهک زنده میکرونیزه ، ماسه ، خاک رس ، سیلیس و اکسید های معدنی تولید می شود. بنابراین خاک سنگ یک ماده کاملا طبیعی و معدنی است در حالی که سیمان ماده ای شیمیایی بوده و از ترکیب چندین ماده دیگر تولید می گردد. کاربرد اصلی سیمان سفید برای نماسازی است و درزگیری است و بر خلاف سیمان سیاه ، کاربرد دیگری ندارد ، اما پودر سنگ کاربرد های بسیار گسترده ای در امور ساختمانی ، تولیدی ، خدماتی و هنری دارد.

یکی از تفاوت های سیمان سفید و پودر سنگ ، تفاوت اندازه ذرات آنها است. ذرات سیمان سفید نرم تر ، ریزتر و یک دست تر از پودر سنگ است و این تفاوت یکی از روش های تشخیص آنها از هم می باشد.

تفاوت شیمیایی

با وجود اینکه پودر سنگ کاربرد های گسترده تری دارد اما در صورت ترکیب با آب دیر تر سخت می شود. اما اگر سرعت انجام کار در پروژه مطرح باشد ، بهتر است از سیمان استفاده نمایید چون سیمان اگر با آب مخلوط شود ، به سرعت سخت خواهد شد.

تفاوت فیزیکی

پودر سنگ آهک شکنندگی کمتری دارد و پس از خشک شدن کمتر ترک می خورد و نیز به دلیل ترکیب آن با گاز دی اکسید کربن موجود در هوا ، خاصیت خود ترمیمی داشته و به مرور ترک ها را بر طرف می نماید. در حالی که سیمان به دلیل زود خشک شدن ، ترک خواهد خورد و نیاز به ترمیم دارد.

تنفس پذیری

پودر سنگ خاصیت تنفس پذیری دارد و می تواند میزان رطوبت موجود در محیط ساخته شده با آن را کاهش دهد. اما سیمان یک سد مقاومت در برابر رطوبت است و اجاره خروج بخارات را نداده و باعث تجمع رطوبت می شود.

دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.