پارافین, پارافین جامد, Paraffin wax
پارافین
2019-12-04
کربنات سدیم, سودا اش, کربنات سدیم سبک, کربنات سدیم سنگین,
کربنات سدیم
2020-02-06

پرکلرین

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (3 رای, میانگین: 5,00 از 5)
Loading...
پرکلرین, کلسیم هیپوکلریت, Calcium hypochlorite,

پرکلرین

پرکلرین ( هیپوکلریت کلسیم ) چیست؟

فواید و مشخصات محلول پرکلرین صنعتی یا هیپوکلریت کلسیم خوراکی و مایع چیست؟ پرکلرین با فرمول شیمیایی Ca(ClO)2 با نام های دیگری همانند هیپوکلریت کلسیم ، پودر کلر ، پودر پرکلرین ، کلر جامد ، کلر استخر ، کلر پودری ، گاز کلر استخر ، محلول پرکلرین و کلر پودری استخر شناخته می شود و یکی از قویترین ضدعفونی کننده های موجود در بازار بشمار می رود. پرکلرین به صورت پودری یا گرانوله و به عنوان یک گندزدا بسیار قوی برای از بین بردن تمامی عوامل بیماری زا مورد استفاده قرار می گیرد. پودر کلر مناسب ترین ماده شیمیایی برای ضدعفونی آب شرب است اما باید در نظر داشت این ماده برای مصارف خوراکی در حالت خالص به صورت مایع یا محلول در بازار عرضه نمی شود. فرایند مایع سازی و محلول کردن آن می بایست توسط خریداران و پس از تهیه صورت پذیرد.

کاربرد و موارد استفاده پرکلرین

 • یکی از بهترین مواد برای استریل کردن آب آشامیدنی شهری پودر کلر است. البته در تحقیقات به عمل آمده برای ضدعفونی کردن آب از کلر ، برم ، ید ، پرمنگنات ، ازن و آب اکسیژنه استفاده شده که بهترین نتیجه را به ترتیب گاز ازن ، گاز کلر و کلر پودری یا گرانوله از خود نشان دادند. همچنین در برخی از موارد از آب ژاول یا وایتکس برای ضد عفونی آب استخر ها استفاده می شود که کاری اصولی نیست زیرا برای سلامت انسان زیان بار می باشد.
 • مواد شیمیایی مختلفی با قدرت پاک کنندگی بالا و به عنوان یک شوینده مناسب در خشکشویی ها برای پاک کردن لکه ها از روی انواع پارچه با کمک شستشوی خشک و بدون استفاده از آب مورد استفاده قرار می گیرند. در این میان ، یکی از موثرترین آنها پرکلرین است که به تنهایی و بدون دخالت آب می تواند لکه و آلودگی را از روی لباس حذف نماید. اما به دلیل قیمت بالای آن ، بیشتر از آب در فرآیند شستشو لباس های حساس همانند کت و شلوار ، لباس عروس و… استفاده می شود. این عمل می تواند عمر و کیفیت الیاف پارچه را از کاهش دهد.
 • از کلسیم هیپوکلریت در ضدعفونی سبزیجات و سایر محصولات گیاهی استقاده می شود که کاری علمی و صحیح نیست. پرکلرین در خانواده بزرگ مواد شیمیایی خطرناک دسته بندی می شود و در صورت جذب توسط سبزی و عدم شستشوی کامل می تواند برای انسان در طولانی مدت بیماری زا باشد. بعلاوه کلر برای پاکسازی سبزی ها را از سموم  کارایی مناسبی ندارد. از این رو بهترین ماده موجود در بازار برای ضدعفونی و پاکسازی سموم از سبزیجات می تواند نمک تصفیه شده خوراکی باشد که در تحقیقات بیشترین کارایی آن برای ضد عفونی و خارج کردن سموم به اثبات رسیده است.
 • دیگر کاربرد پرکلرین در ضدعفونی و جلوگیری از رشد و نمو جلبک و خزه در آب استخر های شنا ، استخرهای پرورش ماهی ، حوضچه های کشاورزی و مخازن خنک کننده نیروگاه ها است. البته در نیروگاه ها گاهی از سود مایع هم به عنوان ماده جایگزین استفاده می شود.
 • تنها ماده کاربردی مورد تایید وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برای استفاده در محیط استخر های شنا گاز کلر یا کلر جامد است. از این رو مالکان استخرهای شنا از این ماده برای ضدعفونی و جلوگیری از خزه بستن استخر استفاده می کنند. اما برخی افراد سودجو از وایتکس یا جوهر نمک برای این منظور استفاده می نمایند که عملی غیر بهداشتی و بسیار خطرناک است.
 • در مزارع پرورش قارچ از هیپوکلریت کلسیم رقیق شده برای خنثی کردن برخی آنزیم های قارچ ها که می تواند موجب تغییر رنگ سفید قارچ به قهوه ای یا سیاه شود استفاده می گردد.
 • هیپوکلریت کلسیم توانایی نابودی و استریلیزاسیون تمامی عوامل بیماری زا و غیر بیماری زا و میکروارگانیسم هایی شامل انواع ویروس ، باکتری ، میکروب ، قارچ ، جلبک و خزه را داشته و قابلیت رفع بوهای نامطبوع و باکتری های تولید کننده بیماری را دارد.
 • برای ضدعفونی محیط های مختلف در مراکز عمومی و همچنین گندزدایی سطوح از پودر کلر رقیق شده با آب استفاده می شود.
 • از محلول رقیق پرکلرین به عنوان استریل کننده در بیمارستان ها و مراکز درمانی برای نظافت سطوح و ابزار پزشکی سود می برند. این ماده برای پاکسازی درب ، دیوار ، سقف و سایر سطوح بکار گرفته می شود. در عین حال برای استریل نمودن اتاق های عمل ، CCU و ICU هم کاربرد دارد و همچنین به عنوان یک ماده ماثر برای گندزدایی سرویس های بهداشتی دستشویی و حمام و نیز گندزدایی جایگاه های نگهداری پسماندها و انواع زباله از جمله زباله های بیمارستانی و عفونی استفاده می شود.
 • گاز کلر در جهت ضدعفونی پساب های خروجی و فرایند های تصفیه فاضلاب در مراحل اولیه کاربرد فروانی داشته و در کل کلر یک ضد عفونی کننده بسیار کاربردی قلمداد می شود.
 • از پرکلرین برای خنثی کردن ترکیبات آهن ، منگنز ، کنترل بوی سولفید هیدروژن ، تصفیه فاضلاب و ته نشینی املاح معلق در مراحل مختلف تصفیه فاضلاب استفاده می گردد.
 • از هیپوکلریت کلسیم برای استریل نمودن ، سفید کنندگی ، ضدعفونی البسه ، تشک ، لباس های بیماران ، البسه پرسنل ، دستگاه ها و تجهیزات بیمارستانی ، ابزار دندانپزشکی و اتاق عمل ، نظافت سیستم های تهویه و پاکسازی مراکز و تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می گردد.
 • در صورتی که پرکلرین در مراحل اولیه تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار گرفته شود امکان دارد با املاح ، فلزات سنگین و عناصر سمی واکنش داده و در نتیجه موجب ته نشین شدن این مواد شود.
 • دیگر کاربرد کلر جامد در تولید انواع سفید کننده ، مواد شوینده ، علف کش ها ، انواع لکه برها و تولید انواع پاک کننده ها خانگی است.

پرکلرین, کلسیم هیپوکلریت, Calcium hypochlorite,

عوارض و مضرات استفاده از پرکلرین

 • متاسفانه هیپوکلریت کلسیم ضررهایی هم به همراه دارد زیرا قدرت تخریب کنندگی هر نوعی ماده ،  فلز و سطح را داشته و از قدرت خورندگی بالا و توانایی اکسیداسیون فلزی ، از بین برنده الیاف انواع پارچه، تخریب و نابودی اجزای دستگاه ها و تجهیزات فلزی برخوردار است و همچین می تواند برای برخی از افراد حساسیت پوستی یا قرمزی چشم به همراه آورد.
 • دیگر مضرات این ماده ، گاز سمی کلر متصاعد شده از آن است زیرا که گاز کلر برای سلامت تمامی موجودات زنده از جمله انسان ، حیوانات و گیاهان زیان آور می باشد. این گاز بد بو می تواند به تمامی سلول های زنده و سیستم تنفسی صدمه زده و آن را از بین ببرد و همچنین اعصاب بینایی را تخریب کند.

 

اطلاعات ایمنی ، شرایط نگهداری و msds هیپوکلریت کلسیم

این ماده با توجه به توان خورندگی و اکسیداسیون بالا ، باید در زمان انبارداری در مکانی خشک ، خنک ، دور از تابش مستقیم نور خورشید ، مواد شیمیایی ، مواد آتش زا ، انواع مواد روغنی ، چربی ها ، مشتقات نفتی و مواد سوزانده نگهداری می شود. هرگز نباید با سایر مواد و همچنین آب گرم و جوش مخلوط گردد زیرا واکنش داده و گازهای سمی کلر را از خود متصاعد می کند.

در صورت تماس هیپوکلریت کلسیم با هر نقطه ای از بدن می تواند موجب عارضه های مختلف همانند حساسیت و یا سایر مشکلات جسمی شده و در تمامی این موارد باید فقط از آب برای شستشو استفاده کرد. در صورت استنشاق و یا بلعیده شدن یا تماس فیزیکی با پرکلرین به صورت اتفاقی می بایست سریعا مقادیر زیادی آب مصرف نموده و مصدوم را به نزدیکترین بیمارستان مصدوم رساند.

 

کلر استخر و قرص کلر را از کجا تهیه کنیم

این ماده توسط فروشندگان مواد شیمیایی بفروش می رسد اما به خاطر رعایت مسایل بهداشتی و زیست محیطی باید آن را در خارج از شهرها در انبارهای عمومی نگهداری نمود. به این دلیل در تهران این محصول در انبارهای عمومی مواد شیمیایی شورآباد نگهداری می شود.

نرخ خرید و فروش عمده و اینترنتی پرکلرین صادراتی در بازار ایران چقدر است؟ 

قیمت این محصول پرکاریرد توسط فروشنده ها و کارخانجات بزرگ دولتی بر اساس میزان عرضه و تقاضا و هزینه حمل تعیین می شود. در واقع تولیدکنندگان اصلی این ماده اکثرا دولتی هستند و قیمت این محصول با توافق تولید کنندگان دولتی تعیین می گردد.

استاندارد و درصد خلوص هیپوکلریت کلسیم

این ماده در سه درصد مختلف در بازار ایران عرضه می شود:

با آنالیز ۱۰۰ درصد که به صورت گاز کلر تولید می شود. آنالیز ۹۰ درصد که به صورت قرص کلر در بازار به فروش می رسد. آنالیز ۶۰ تا ۷۵ درصد پودر یا گرانوله در بازار عرضه می شود.

دانسیته کلسیم هیپوکلریت چند است

چگالی این محصول برابر با ۲٫۳۵ گرم بر سانتی متر مکعب می باشد.

محلول پرکلرین چیست

در بازار ایران چیزی به اسم محلول پرکلرین عرضه نمی شود و خریداران برای ساخت پودر یا گاز کلر می بایست پس از خرید ، آن را در آب تزریق کرد تا محلول پرکلرین تولید شود.

قیمت روز خرید و فروش پرکلرین در ایران در چه حدودی است؟

بیشترین تولید پودر پرکلرین توسط کارخانجات دولتی انجام می پذیرد و همچنین بخش زیادی هم از کشور های چین و هند وارد می شود. قیمت آن بر اساس نوسانات بازار و قیمت مواد اولیه تعیین می گردد.

تفاوت کلر و پرکلرین

کلر معمولا به حالت گاز است که در کپسول های مخصوص نگهداری می شود. پرکلرین هم همان کلر است که به روش های شیمیایی به صورت جامد تبدیل شده است.

تاریخ انقضای پودر کلر

تاریخ انقضای پرکلرین بر روی هر بسته بندی آن به صورت مجزا توسط کارخانه تولید کننده حک می شود.

تجزیه هیپوکلریت کلسیم

در صورتی که پرکلرین جامد به روش های مختلف مورد تجزیه قرار گرفته شود بخش اعظم آن گاز سمی کلر می باشد به این خاطر است که در جاهایی که پرکلرین به اشکال مختلف مورد استفاده قرار گرفته ، بوی آشنای وایتکس که همان گاز کلر می باشد استشمام می شود.

حلالیت پرکلرین

آب شرب ، آب چاه ، آب مقطر و آب دیونیزه تماما قابلیت حل کردن پرکلرین را دارند.

روش تولید هیپوکلریت کلسیم

روش های مختلفی برای تولید پرکلرین می توان نام برد که هزینه بر و قدیمی هستند. کارخانجات تولید کننده سود مایع در طی فرآیندهای تولیدی خود ، گاز کلر را به عنوان یک محصول جانبی تولید می کنند. تولید این گاز در این کارخانجات در حجم بسیار بالایی است. در کارخانجات تولید سود سوز آور مایع ، آب نمک غلیظ را با ولتاژ بالای الکتریسیته تجزیه کرده و دو محصول سود مایع و گاز کلر تولید می کنند.

طرز استفاده از پودر پرکلرین

برای استفاده از حالت جامد یا گازی کلر باید ابتدا آن را در آب محلول کرده سپس استفاده نمود.

لیست شهرهایی که کارخانجات تولید کننده هیپوکلریت کلسیم در آن فعال هستند؟

تبریز – اصفهان – ارومیه – مشهد – تهران – قم – تبریز

کلر پودری ساخت کدام کشور ها در بازار ایران یافت می شود؟

پرکلرین هندی – ژاپن – ایرانی

تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلسیم

هیپوکلریت سدیم نام دیگر وایتکس و آب ژاول  می باشد که در منازل برای پاکسازی و سفید کنندگی استفاده می شود اما هیپوکلریت کلسیم نام دیگر پرکلرین می باشد که برای ضدعفونی و تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *