سود مایع
2023-03-23
سولفات آهن
2023-03-30

سولفات آلومینیوم

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (17 رای, میانگین: 5,00 از 5)
Loading...

سایر اسامی سولفات آلومینیوم : آلومینیوم سولفات | آلوم | زاج سفید

اسامی لاتین : Alum | Aluminium sulfate | Aluminum hydrogen sulfate

فرمول شیمیایی سولفات آلومینیوم : Al2(SO4)3

سولفات آلومینیوم چیست؟

سولفات آلومینیوم یک نمک آلومینیوم قابل انحلال در آب است که موارد مصرف تجاری و صنعتی مختلفی دارد. از نظر فیزیکی ، یک جامد کریستالی سفید رنگ غیر سمی و غیر قابل اشتعال است و خاصیت انعقادی دارد.

زاج سفید چیست ؟

زاج یک ترکیب سولفات آلومینیم به همراه دیگر فلزات نظیر پتاسیم ، آمونیوم ، کروم و … است. زاج سفید ، ترکیبی با فرمول سولفات آلومینیوم پتاسیم به صورت KAl(SO4)2 می باشد. زاج سفید در حقیقت همان آلوم پتاس بوده و بیشتر مصارف درمانی دارد به صورتی که به نام زاج عطاری هم شناخته می شود زیرا دارای خواص گندزدایی و بندآوری خون است.

تولید سولفات آلومینیوم

تولید آلومینیوم سولفات همانند تولید دیگر ترکیبات سولفاته از اثر اسید بر نمک فلز صورت می گیرد. سولفات آلومینیم از افزوده یک نمک آلومینیوم مثل هیدروکسید آلومینیوم با اسید سولفوریک طبق فرمول زیر تولید می شود:

Al(OH)3 + 3 H2SO4 → Al2(SO4)3+6H2O2

کارخانه تولید سولفات آلومینیوم در تمام جهان از این روش برای تولید آلوم استفاده می کنند اما در موارد آزمایشگاهی و در اشل کوچک می توان از طریق جوشاندن فلز خالص آلومینیوم در اسید سولفوریک داغ برای این منظور عمل کرد.

کاربرد های سولفات آلومینیوم

تصفیه آب آشامیدنی : خاصیت انعقادی دارد

در تولید پارچه : نقش چسبنده رنگ و جوهر به پارچه دارد

در تصفیه پساب : برای کاهش آلایندگی فاضلاب کارخانجات مصرف می شود

در کشاورزی : به دلیل دارا بودن یون سولفاته ، قادر به کاهش pH خاک های شور است

زاج سفید در دئودورانت : در صنایع بهداشتی کاربرد دارد و کاهنده رطوبت عرق می باشد

سولفات آلومینیوم خوراکی : در صنایع غذایی برای تولید بیکینگ پودر مصرف می شود

سولفات آلومینیم همچنین در ضد آب کردن بتن و تولید فوم آتش نشانی هم کاربرد دارد

کاربرد سولفات آلومینیوم در تصفیه آب

با وجود کاربرد های فراوان که در بالا ذکر شد ، بیشترین زمینه مصرف این ماده در تصفیه آب آشامیدنی و فاضلاب های صنعتی است. سولفات آلومینیوم خاصیت انعقادی coagulation و لخته کنندگی flocculation دارد به این معنا که در هنگام افزودن آن به آب آشامیدنی یا آب استخر یا پساب و … یون های فلزی همچون آهن و آلومینیوم به سرعت هیدرولیز شده و نیز با کنترل pH ، اختلاف شارژ مغناطیسی ایجاد می شود که در نتیجه آن ، مواد آلی و معدنی معلق در آب به هم جذب می شده و به صورت توده ای سنگین و ژلاتینی در آب ته نشین می گردد. مصرف سولفات آلومینیوم در تصفیه آب ، ما را قادر می کند تا ۹۷ درصد آلودگی ها را حذف نماییم.

سولفات آلومینیوم ۱۷ درصد

درصد مناسب سولفات آلومینیم برای مصرف در صنایع تصفیه آب و فاضلاب در حدود ۱۶ تا ۱۷ درصد است. سولفات آلومینیوم ۱۷ درصد دارای بهترین کارایی در تصفیه آب می باشد. این محصول به شکل پودری یا گرانول و به رنگ سفید تولید می گردد.

سولفات آلومینیوم صادراتی

کشور های همسایه ایران مانند عراق ، ترکمنستان ، افغانستان و … برای تامین سولفات آلومینیم مورد نیاز صنایع تصفیه آب خود اقدام به خرید این محصول از ایران می نمایند. کارخانه تولید سولفات آلومینیوم نیکان ، سالیانه صد ها تن آلوم برای مصارف داخل کشور و همچنین صادرات به کشور های همسایه تولید می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *