سولفات آهن خشک
سولفات آهن خشک پودری
2024-05-23
سود مایع, سود پرک,
سود مایع چه تفاوتی با سود کاستیک پرک دارد؟
2024-05-30

آهک خوراکی

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (5 رای, میانگین: 3,40 از 5)
Loading...
آهک خوراکی چیست, آهک خوراکی برای مربا,

آهک خوراکی

آهک خوراکی چیست؟

آهک هیدراته خوراکی که به اختصار آهک خوراکی نامیده شده و در انگلیسی آن را Food grade Hydrated Lime می نامند. آهک یک ماده معدنی است که بیشتر با کاربرد آن در ساختمان سازی آشنا هستیم ولی آهک خوراکی با انجام مراحل تصفیه ، از کیفیت بالایی برخوردار است با این وجود آهک به صورت مستقیم داخل خوراکی ها مصرف نمی شود بلکه برای این کار روش خاصی وجود دارد.

در بسیاری از کشور ها از آب آهک خوراکی در تهیه مواد غذایی استفاده می شود. برای مثال در کشور آمریکا برای تهیه ذرت پوست کنده و غنی شده ، آن را در محلول تهیه شده از آهک می خوابانند و سپس از آن پاپ کورن تهیه می کنند. در کشور هندوستان نیز برای تهیه یکی از پر مصرف ترین انواع دسر ها به نام پان Paan که مردم این کشور علاقه زیادی به خوردن آن دارند ، از آهک هیدراته خوراکی استفاده می شود. مردم تایلند آهک خوراکی را جهت پخت یک شیرینی سنتی همراه با میوه ها و سیزیجات بکار می برند.

 روش مصرف پودر آهک خوراکی

آهک دارای ویژگی شیمیایی و خاصیت قلیایی خاصی است که می توان از آن برای تهیه مربا و برخی خوراکی ها استفاده نمود. استفاده از آهک خوراکی در تهیه مواد غذایی علاوه بر اینکه سبب حفظ شکل اولیه آن پس از پخت می شود ، همچنین بر طعم بعضی خوراکی نیز تاثیر مثبتی دارد. از طرفی اهک یک ماده معدنی غنی از کلسیم است که می تواند مقداری از کلسیم موجود در خود را وارد مواد غذایی نماید.

همانطور که گفته شد ، پودر آهک نباید مستقیما وارد مواد غذایی شده و خورده شود. بلکه از آب آهک خوراکی برای این منظور استفاده می نماییم. چنانچه آهک هیدراته را داخل آب ریخته و مخلوط کنیم ، مایعی سفید رنگ و دوغاب مانند به نام آب آهک ایجاد می شود. با توجه به اینکه آهک در آب قابل انحلال نبست بنابراین پس از گذشت مدتی در آب ته نشین می گردد اما مزیت های مورد انتظار را در آب ایجاد خواهد نمود. دقت نمایید فقط باید از آب زلال روی آهک استفاده شود و به هیچ عنوان اجازه ندهید که آهک وارد مواد غذایی گردد.

تهیه آهک برای مربا

تهیه آب آهک برای مربا یک روش رایج جهت خوش طعم شدن و حفظ ظاهر زیبای میوه های موجود در مربا است. برای تهیه برخی انواع مربا نظیر مربای بالنگ و مربای کدو حلوایی از آب آهک خوراکی استفاده می شود. برای تهیه آب آهک خوراکی برای مربا باید یک کیلوگرم آهک هیدراته خوراکی را با ۵ تا ۶ لیوان آب ترکیب نموده و اجازه دهیم آهک به طور کامل ته نشین شود. سپس آب زلال را جدا نموده و میوه های برش خورده را پیش از پخت برای مدتی در آب آهک بخوابانید. در نهایت میوه ها را با آب شستشو داده و طبخ نمایید.

دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *