خاک بستر, بنتونیت بستر, خاک گربه, خاک بستر حیوانات,
بنتونیت بستر
2018-10-11
قیمت کربنات کلسیم, لیست قیمت کربنات کلسیم, قیمت هر تن کربنات کلسیم, قیمت کربنات کلسیم خوراکی, قیمت کربنات کلسیم دامی,
قیمت کربنات کلسیم
2018-10-15

تصفیه آب به روش های مدرن

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 رای, میانگین: 5,00 از 5)
Loading...
تصفیه آب

Water purification

تصفیه آب آشامیدنی و تصفیه آب صنعتی Water purification به معنای جداسازی مواد شیمیایی آلوده کننده ، ذرات جامد معلق ، تنظیم اسیدیته و رفع آلودگی های بیولوژیکی از آب به منظور استفاده از آن بعنوان آب آشامیدنی و مصرف در کشاورزی است. در گذشته از فیلتر های ساده ای برای جدا سازی ذرات قابل دیدن در آب استفاده می شد ولی امروزه فرایند تصفیه آب شامل مراحل مختلف و بسیار پیشرفته ای نظیر فیلتراسیون ، ته نشین سازی ، استفاده از مواد شیمیایی و پرتو فرابنفش است. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی استفاده از مواد شیمیایی در تصفیه آب آشامیدنی و فاضلاب صنعتی کارخانجات بپردازیم

مواد شیمیایی مورد استفاده در تصفیه آب

تصفیه آب, سولفات آلومینیوم, سولفات آلومینیوم,

سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیم Aluminium sulfate یا زاج سفید ماده شیمیایی مهمی در فرایند تصفیه آب آشامیدنی ، تصفیه آب استخر و تصفیه آب صنعتی خروجی از کارخانجات آلوده کننده است. ذرات سولفات آلومینیوم دارای بار الکتریکی خاصی هستند که آن را قادر می کند تا ۹۹ درصد ذرات جامد معلق در آب را به دام انداخته و ته نشین کند تا بتوان به راحتی آن را جدا کرد.

البته دیگر ترکیبات آلومینیم نظیر پلی آلومینیوم کلراید PAC هم همین کاربرد را دارند ولی با توجه به اینکه سولفات آلومینیوم در داخل کشور تولید می شود و از قیمت ارزان تری هم برخوردار است ، گزینه بهتری در تصفیه آب به شمار می آید. در صنعت تصفیه آب صنعتی و خانگی از سولفات آلومینیوم ۱۷ درصد پودری استفاده می شود.

تصفیه آب, سولفات آهن,

سولفات آهن

سولفات آهن Iron sulfate یا زاج سبز هم ماده شیمیایی مهمی در صنعت تصفیه آب و فاضلاب است. وجود عناصر فلزی مختلف نظیر کلسیم و منیزیم سبب می شود که آب اصطلاحا سنگین یا سخت شود. این عناصر به راحتی در لوله ها و منافذ رسوب کرده و سبب گرفتگی می شوند. همچنین ورود آن ها به طبیعت از طریق فاضلاب کارخانجات برای محیط زیست زیان اور است. سولفات آهن به سبب دارا بودن یون آهن قادر به ایجاد واکنش های شیمیایی و جدا سازی یون های فلزی ناخواسته از آب است. سولفات آهن یکی از ارزان ترین مواد شیمیایی مورد مصرف در تصفیه آب خانگی و صنعتی بشمار می رود.

تصفیه آب, کاستیک سودا, سود مایع, سدیم هیدروکسید,

کاستیک سودا

کاستیک سودا Sodium hydroxide با اسامی سود سوز آور ، سدیم هیدروکسید و سود مایع هم معروف است. کاستیک سودا یکی از مهم ترین مواد شیمیایی در جهان می باشد زیرا کاربرد های بسیار زیادی دارد. یکی از کاربرد های مهم سود مایع ، استفاده از آن در تصفیه آب آشامیدنی و صنعتی است. آب تصفیه نشده و به خصوص فاضلاب تولید شده از فعالیت کارخانجات ، معمولا به انواع مواد سمی نظیر فلزات سنگین آلوده می شود. همچنین امکان بر هم خوردن پی اچ آب نیز وجود داشته و آب خاصیت اسیدی پیدا می کند.

کاستیک سودا یا همان سود مایع ماده ای بسیار ماثر جهت حذف فلزات سنگین در فرایند تصفیه آب است. کاستیک سودا همچنین می تواند بسیاری از مواد آلوده کننده را هم از بین ببرد. از طرفی به دلیل اینکه خاصیت قلیایی دارد ، برای تصحیح پی اچ آب اسیدی مصرف می شود.

تصفیه آب, آهک هیدراته, هیدروکسید کلسیم,

آهک هیدراته

آهک هیدراته Hydrated lime یا هیدروکسید کلسیم Calcium hydroxide یکی از فراورده های تولید شده از فراوری سنگ آهک است. آهک هیدراته که بیشتر با کاربرد آن در مصارف ساختمانی آشنا هستیم ، یکی از مواد شیمیایی پر کاربرد مصرفی در تصفیه آب خانگی و صنعتی می باشد. آهک هیدراته دارای خاصیت قلیایی بوده و می توان به کمک آن اقدام به خنثی سازی حالت اسیدی آب نمود. همچنین برای حذف برخی مواد معلق موجود در آب هم کاربرد دارد.

دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *